Stok Yönetimi

Stok Yönetimi

Stok Yönetimi

AtikER Sistem Entegratörü, işletmenizin ihtiyacı olan detayda ve özelliklerde stoklarınızı tanımlayarak stok yönetiminizi kolaylaştırmanızı sağlar. İhtiyacınız olduğu anda stoklarınız ile ilgili tüm verilere kolaylıkla ulaşılabilir, stok durumlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Etkin bir envanter yönetimi ile hem üretim süreçlerinizde hem de sevkiyat süreçlerinizde aksamaları minimuma indirerek işletmenizi daha ileriye taşıyabilirsiniz.

Stok Kartları

Stok tanımlamaları yapmanızı ve stok yönetiminin alt yapısını hazırlamanızı sağlar. Stok sabit bilgilerini, rapor kodlarını, ölçü birimlerini tanımlayarak etkin bir envanter yönetimi için istediğiniz alt yapıyı oluşturabilirsiniz. Stok kartlarınızı manuel olarak açabileceğiniz gibi, Excel'de hazırladığınız stok listelerinizi programa aktarabilir veya StokMatik uygulaması ile belirlenen şablon ve özelliklere göre otomatik stok kartlarınızı açabilirsiniz.

Barkod Uygulaması

Hızlı ve hatasız veri girişinin unsurlarından biri de barkodlu sistemlerdir. Stoklarınıza ait barkodları tanımlayarak, istediğiniz format ve şekillerde stoklarınız için barkod dizaynları oluşturabilir ve ürünlerinizi etiketleyebilirsiniz. Oluşturulan barkodlar ile tüm stok işlemlerinizi kolay ve hızlı şekilde yapabilirsiniz.


Çoklu Ölçü Birimi

Bazı stoklarınızda ölçü birimleri tedarikçi bazında değişebildiği gibi, aldığınız ölçü birimi ile sarf ettiğiniz veya sattığınız ölçü birimlerinin aynı olmadığı durumlar da oluşabilir. Stok sabit tanımları esnek olarak her stok kartı için istenilen adette ölçü birimi tanımlamanızı sağlar. Stoklarınız için yapacağınız işlemleri bu ölçü birimleri üzerinden gerçekleştirerek işlemleri kolaylaştırabilir ve raporlarınızı bu ölçü birimleri bazında alabilirsiniz.

Çoklu Satıcı Takibi

Stoklarınızı farklı tedarikçilerden farklı tedarik süreleri ile temin edebiliyor olabilirsiniz. Çoklu satıcı takibi ile hangi ürünü hangi tedarikçilerden aldığınızı ve tedarik sürelerini takip etmenizi sağlar. Stok bazında tedarikçi detayı ile son alış ve ortalama alış fiyatlarını görerek satınalma analizlerinizi kontrol edebilirsiniz. Gereksinim planlama çalıştırdığınızda da ihtiyaç duyulan stoklar için tanımlanan satıcılara kolaylıkla teklif veya sipariş oluşturabilirsiniz.


Kritik Stok Takibi

Her işletmenin her daim elinde bir miktar bulundurması gereken stoklar vardır. Bu stoklar her zaman ihtiyaç olunan stoklar olabileceği gibi tedariği zaman alan stoklar da olabilir. Bu durumun tersi de söz konusudur. Bazı stoklarınız için de azami miktarlarınız olabilir. Bu stoklar ise deponuzda yeterli istifleme alanı olmayan veya dönemsel stoklarınız olabilir. Stoklarınızın minimum ve maksimum seviyelerini tanımlayarak sisteminizdeki stokları bu aralıkta tutabilirsiniz.

Aksesuar Uygulaması

Bir ürün aldığınızda veya sattığınızda o ürün ile birlikte stoğunuza girmesi gereken veya o ürün ile birlikte stoğunuzda çıkması gereken yan ürünler olduğunda doğru bir stok yönetimi için yan ürünlerin de stok hareketlerinin oluşması gerekir. Aksesuar uygulaması ile bir stoğa aksesuar tanımlandığında, ana stok işlem gördüğünde aksesuar kalemlerinin de otomatik olarak stok hareketlerinin oluşmasını sağlar. İşletmenizde paket veya menü bazlı satış veya alış yapıyorsanız yine bu uygulama ile stoklarınızı kolaylıkla yönetebilirsiniz.


Stok Detay Kodu Uygulaması

İşlevi veya niteliği aynı olan fakat bazı niceliklerinden dolayı farklılık gösteren stok tanımlamaları yapmanız gerekebilir. Stok detay kodları, niteliği aynı olan tüm stoklara ayrı ayrı stok kartları açmak yerine tek bir stok açarak farklılık gösteren nicelikleri stok detay kodu ile takip etmenizi sağlar. Sadece rengi, kaplaması veya markası farklı olan stoklarınızı tek bir ana stok ile yöneterek bu detayları stok detay kodunda takip edebilirsiniz.

Lot / Parti / Seri (LPS) Takibi

Makine üretimi veya katma değeri yüksek ürünlerin üretimini veya satışını yapan işletmelerde izlenebilirlik takibi önem kazanmaktadır. Lot/Parti/Seri Takibi uygulaması, tüm ürünleriniz için izlenebilirlik ve parça bazında takip yapmanızı sağlar. Lot/Parti/Seri (LPS) uygulamasında tüm detaylar aynı anda kullanılabileceği gibi ayrı olarak da kullanılabilir. Hangi stoklarınızı lot, hangi stoklarınızı parti, hangi stoklarınızı seri detayı ile takip edeceğenizi stok bazında stok kartında tanımlayabilirsiniz.


Maliyet İşlemleri

Doğru maliyet yönetimi için belirli dönemlerde stok maliyetlerinin hesaplanması ve satılan mal maliyetlerinin ve envanter tutarlarının hesaplanan bu maliyet fiyatlarına göre yapılması gerekmektedir. Bu işlemler için oluşturulan maliyetlendirme altyapısı, belge tipi bazında hangi belgelerin maliyet hesabına dahil tutulup, tutulmayacağını belirlemenizi sağlar. Ayrıca, tüm stoklarınız için aynı maliyet hesaplama yöntemini kullanabileceğiniz gibi, stok bazında da ayrı ayrı maliyet yöntemleri seçebilirsiniz.

Sayım Modülü

Şüphesiz ki tüm işletmeler belirli periyotlarda mevcut stoklar için bilgisayar bakiyesi ile fiilî bakiye arasında farklılıklar oluştu ise, bu farkları sıfırlamak amacı ile sayım yaparlar. Sayım modülü altında yer alan sayım girişleri ekranı stok sayımlarınızı manuel olarak girmenizi, Excel'den sayımları aktarmanızı veya barkod sistemi kullanılıyor ise barkod okuyucular ile sayım yapmanızı sağlar. Bunlara ek olarak, el terminali ile de sayım girişleri yapılabilir. Girilen sayım kayıtlarına göre sayım işleme ekranından sayım eksiği ve sayım fazlası fişlerini oluşturabilirsiniz.


Dinamik Stok Yönetimi

Bazı işletmelerin ürettiği veya pazarladığı ürünlerden bazıları aynı ürün olmalarına rağmen bir veya birden çok özelliğinden dolayı birbirinden ayrışır. Bu durumda işletmenin her ürün için ayrı stok kartları oluşturması gerekir. Dinamik Stok Yönetimi, bu türdeki ürünleriniz için ayrı ayrı stok kartları açmak yerine tek bir stok kartı altında beş kırılıma kadar özellik tanımlaması yapmanızı ve tüm bu ürünleri tek bir stok kartında takip etmenizi sağlar. Özellikle konfeksiyon işletmesi iseniz aynı ürünün tüm renkleri ve bedenleri için ayrı stok kartları açmak yerine tek bir stok kartı açarak Dinamik Stok Yönetimi ile ürünlerinizi yönetebilirsiniz.

Asorti Uygulaması

Dinamik Stok Yönetimi ile entegre çalışabildiği gibi ayrı olarak da çalışabilen Asorti uygulaması ile farklı özelliklerine göre tek kartta yönettiğiniz stoklarınızın özelliklerine göre paket veya parti içerisindeki miktarlarını tanımlayabilir ve bu sayede ürün giriş veya satış süreçlerinizi hızlandırabilirsiniz. Ayakkabı işletmeniz var ise Asorti uygulaması ile bir takımda hangi numaralardan kaç adet olduğunu tanımlayarak, takım ile giriş veya çıkış yaptığınızda stok hareketlerini belirlenen asorti kırılımına göre kolayca oluşturabilirsiniz.


Fiyat Farkı Uygulaması

İşletmeler kaydettikleri alış faturalarındaki ürünlerin birim fiyatları ile tedarikçi anlaşma fiyatları veya verilen sipariş fiyatına göre farklılık göstermesi durumunda tedarikçiye fiyat farkı faturası keserler. Fiyat Farkı uygulaması, oluşan birim fiyat farklılıklarının ilgili alış kalemlerinin maliyetlerine yansıtılması ve fiyat farkı faturalarının otomatik oluşturulmasını sağlar. Fiyat farklarını manuel olarak kalem bazında girebileceğiniz gibi sisteme tanımlanan fiyat listesi veya sözleşme şartlarına göre de otomatik olarak oluşturabilirsiniz.

Cari Özel Stok Tanım Uygulaması

Her işletmenin kendine özgü stok kodu oluşturma sistemi vardır. Bir ürünün stok kodu tedarikçinizde farklı, sizde farklı, müşterinizde farklı olabilir. Cari Özel Stok Tanım uygulaması, cari bazında stokların sizdeki kodu ile o tanımlama yapılan carideki kodları eşleştirme yapmanızı sağlar. Bu eşleştirme işlemlerini yaptığınızda bir ürün girişinde size gelen fatura veya irsaliye üzerindeki kodu girdiğinizde sistem otomatik olarak o kodun sizin sisteminizdeki karşılığını algılayarak ona göre işlem yapabilir ve hata payını minimuma indirebilirsiniz.


Kullanıcı Gruplarına Göre Stok Gizleme

İşletmeler tüm stoklarını tüm kullanıcılara açmak veya bazı stoklar için bazı kullanıcıların işlem yapmasını engellemek isteyebilir. Kullanıcı gruplarına göre stok gizleme uygulaması kullanıcı ve stoklarınızı eşleştirerek yönetmenizi sağlar. Stok bazında o stoğu hangi kullanıcı gruplarının göreceği ve işlem yapacağını belirleyebilirsiniz.


OMA ÖMER ATİKER HOLDİNG
Sizi Arayalım
yukari