Finans Yönetimi

Finans Yönetimi

Finans Yönetimi

Her geçen gün değişen piyasa şartları ve ekonomik dengelerden dolayı işletmenizin kaynaklarını en iyi şekilde kullanmanız gerekmektedir. AtikER Sistem Entegratörü tarafından geliştirilen ve tüm finansal süreçlerinizi etkin bir şekilde yönetmenizi sağlayan Finans Yönetim modülleri ile finansal kaynaklarınızı en iyi şekilde planlayarak işletmenizi her zaman bir adım öteye taşıyabilirsiniz.

Kasa Yönetimi

Nakit işlemlerinizi kontrol altında tutmak için nakit giriş ve çıkışları Kasa Yönetimi ile yapılmaktadır. Tüm kasa yönetiminizi kontrol altında tutabilmeniz için tasarlanan Kasa Yönetimi modülü hem TL, hem de dövizli kasalarınızın işlemlerini takip etmenizi sağlar. Döviz dönüşüm işlemlerinizi ve kasalarınız arasındaki transferlerinizi de bu modül ile yönetebilirsiniz.

Eksi Bakiye Kontrolü

Bir işletmede kasa bakiyesinin hiçbir zaman sıfırın altında olmaması gerekir. Kasa bakiyesi sıfırın altına düşüyor ise işletme girişi olmayan bir parayı kullanıyor anlamına gelmektedir. Kasa modülünde eksi bakiye kontrolü, girişi olmayan bir paranın çıkış işlemini engellemenizi sağlar. Kullanıcıların girişini yapmayı unuttukları kayıtlar var ise çıkışlar engelleneceği için kasalarınız için oto kontrol sistemini kurabilirsiniz.


Kasa - Cari Limit Uygulaması

Maliye Bakanlığı 24 Aralık 2015 tarih ve 459 sıra No.'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile tahsilat ve ödemelerin teşvik zorunluluğuna ilişkin olarak 2016 yılından itibaren geçerli olmak üzere bir mükellefe kasadan 1 ayda yapılacak ödemeyi 7.000,00 TL ile sınırlandırmıştır. Kasa parametrelerinden belirleyeceğiniz cari çıkış üst sınır bir aylık süreçte bir cariye çıkış yapacağınız nakti sınırlandırmanızı sağlar. Bu parametre ile Vergi Usul Kanununa aykırı bir kaza haraketi yapılmasını engelleyebilirsiniz.

Kullanıcı Grubuna Göre Kasa Gizleme

İşletmeler tüm kasalarını tüm kullanıcılara açmak veya bazı kasaları için bazı kullanıcıların işlem yapmasını engellemek isteyebilir. Kullanıcı gruplarına göre kasa gizleme uygulaması kullanıcı ve kasalarınızı eşleştirerek yönetmenizi sağlar. Kasa bazında o kasayı hangi kullanıcı gruplarının göreceği ve işlem yapacağını belirleyebilirsiniz.


Banka Yönetimi

İşletmelerin para akışlarında yekûn hareketler genelde bankalar üzerinden yapılmaktadır. Bankalardan yapılan tüm işlemlerin hem işletme yönetimi hem de muhasebesel açıdan kayıt altında tutulması gerekmektedir. Banka Yönetim modülü ile tüm bankacılık işlemlerinizi kontrol ve kayıt altında tutmanızı sağlar. Mevduat, borç çeki, teminat, tahsil, kredi hesapları gibi tüm hesaplarınıza ait işlemleri bu modül ile kontrol edebilirsiniz.

Kredi Yönetimi

Günümüzde yatırımlarını ve hedeflerini büyütmak isteyen firmaların ön önemli finansman sağlayıcıları şüphesiz ki bankalardır. Kredi Yönetim modülü, firmaların bu finansman destekleri için kullanmış oldukları ticari kredileri kayıt altında tutmaları ve raporlamalarını sağlar. Kullanmış olduğunuz krediler ile ilgili ödeme planlarınızı isterseniz vade ve oranlara göre sistem tarafından oluşturursanız da ödeme planını sisteme girerek gerekli banka haraketlerinin ve gider hesap kayıtlarının otomatik yapılmasını sağlayabilirsiniz.


Pos Hesap Yönetimi

Kredi kartı ile tahsilat yapan işletmeler bankalardan pos hesapları oluşturmaktadırlar. Banka tanımlarında yapacağınız, bankalar ile yapmış olduğunuz anlaşmalar kaç taksit ile çekim yapabileceğiniz, hangi taksit seçeneğinde paranızı kaç günde bankadan alabileceğiniz, ne kadar komisyon ödeyeceğinizi tanımlamanızı sağlar. Yapılan tanımlara göre sisteme girilen kredi kartı tahsilatları, bekleme günlerine ve taksitlerine göre valör hesabı yapılarak ve komisyonlar düşülerek banka hesaplarınıza yansıtılır. Raporlarınızda ne zaman ve ne kadar paranızın mevduat hesabınıza geçeciğini takip edebilirsiniz.

Şirket Kredi Kartları Yönetimi

Sürekli nakit bulundurmamak veya taksit avantajlarından yararlanmak için birçok firmada ödemeler için kredi kartı kullanılmaktadır. Firmanıza ait kredi kartlarınız var ise bu kredi kartları ile yapılan ödemeleri takip etmenizi sağlar. Pos hesaplarında olduğu gibi şirket kredi kartı hesaplarında da yapılan ödemeler taksit ve hesap kesim günlerine göre valör tarihleri hesaplanarak banka hesaplarınıza yansıtılır. Bankanıza ihtiyaç duymadan kredi kartı limitlerinizi, ne zaman ve ne kadarlık bir kredi kartı ödemesi yapacağınızı takip edebilirsiniz.


Banka Extreden Aktarım

Bankalardan mail ile veya internet bankacılığı ile elektronik hesap extresi almanız mümkün. "Banka extreden aktarım" ekranı, alınan bu extreleri sisteme aktararak hızlı ve hatasız olarak banka hareketlerinizi oluşturmanızı sağlar. Banka hareketlerinin yoğun olduğu sistemlerde tek tek kayıt yapmak yerine bu extreleri sisteme aktararak ve aktarım ekranından gerekli tanımlamaları yaparak hareketlerinizi oluşturabilirsiniz.

MT-940 Dosya Aktarımı

MT-940, uluslararası bir elektronik hesap ekstresi formatıdır. Bankalarınız ile yapmış olduğunuz anlaşmalara istinaden bankalardan günlük MT-940 dosyalarını alarak bu dosyalara göre banka hareketlerinizin sistemde otomatik olarak oluşmasını sağlar. MT-940 dosyalarında yer alan verilere istinaden bankanızdan gelen kayıtlarınız ERP sisteminiz için gerekli formata dönüştürülerek görüntülenir ve tek tuşla tüm banka hareketlerini sisteme aktarabilirsiniz.


Teminat Yönetimi

Ticari hayatınızda risklerinizi minimize etmek ve haklarınızı güvence altına almak için müşterilerden aldığınız veya tedarikçilerinize verdiğiniz garanti veya karşılıklara "teminat" denir. Sisteme yapmış olduğunuz teminat kayıtları ile aldığınız veya verdiğiniz teminatları takip etmenizi ve yevmiye kayıtlarını otomatik olarak yapmanızı sağlar. Teminatlarınız ile ilgili tüm detaylara ihtiyacınız olduğunda ulaşabilir, risk hesaplamalarında da bu teminatlarınızı dahil edebilirsiniz.

Kullanıcı Grubuna Göre Banka Gizleme

İşletmeler tüm bankalarını tüm kullanıcılara açmak veya bazı bankaları için bazı kullanıcıların işlem yapmasını engellemek isteyebilir. Sadece carilerden gelen havale ve EFT kayıtlarını veya carilere yapılan ödemeleri kontrol eden bir kullanıcının işletmenize ait çek/senet, kredi gibi hesapları görmesini engellemenizi sağlar. Kullanıcı gruplarına göre stok gizleme uygulaması kullanıcı ve stoklarınızı eşleştirerek yönetmenizi sağlar. Banka bazında o bankayı hangi kullanıcı gruplarının göreceği ve işlem yapacağını belirleyebilirsiniz.


Çek / Senet Kayıtları

Ticari borçlar veya alacaklar karşılığında kıymetli evrak olarak tabir edilen çek ve senetler ile ödemeler ve tahsilatlar yapılmaktadır. "Çek/senet kayıtları" ekranı kıymetli evraklarınız ile ilgili yaptığınız tüm işlemleri kontrol ve kayıt altına almanızı sağlar. İstediğiniz kontrollere ve detaylara göre bu işlemlerinizi yaparak istediğiniz özelliklere göre raporlayabilirsiniz.

Eksik Tahsilat Sistemi

Günü gelen bir çek veya senetin tamamını tahsil edememe durumunda, bu evrak ile ilgili yasal işlem başlatmamak için evrağın ilgilisinden evrak tutarını parça parça alıyor olabilirsiniz. Eksik Tahsilat Sistemi ile bir çek veya senet karşılığında ilgilisinden aldığınız parça kayıtları takip edebilirsiniz. Portföyde bekliyor olarak görünen bu evrak için tutarın tamamı Eksik Tahsilat Sistemi ile tahsil edildiğinde çekin durumu "otomatik olarak ödendi." olacaktır. Daha sonrası da evrağı iade çıkabilirsiniz.


Evrak Parçalama Sistemi

Verdiğiniz veya aldığınız tek parçalık bir evrağı cariye farklı parçalar hâlinde işlemeniz gereken durumlar oluşabilir. O evrağı proje, plasiyer gibi detaylarda alt kırılımlar oluşturarak cari hesaplara işlemenizi sağlar. Parçalı evrak girişi çek/senetin tutarından aşağıda veya yukarıda olmamak kaydı ile istediğiniz tutarlar ile parçalama yaparak cari hareketleri bu detayda oluşturabilirsiniz.

Çek / Senet Yoğunluk Kontrolü

Tahsil veya teminat hesabına çıktığınız çeklerin belirli bir orandan fazlası aynı firma veya şahsa ait ise bankanız çek/senet yoğunlaşmasından dolayı bu evrakları kabul etmeyebilir. "Çek/Senet" seçeneklerinde yapacağınız yoğunluk tutarı ile bir firma veya şahsa ait evrağı farklı firmalardan alıyor olsanız bile sistem VKN bazından kontrol edilerek kullanıcının uyarılmasını veya işlemin durdurulmasını sağlar. Bu kontrol ile aynı zamanda ticari risklerinizi de azaltabilirsiniz.


Karşılıksız / Protestolu Evraklarda Uyarı Sistemi

Aldığınız çeklerinizi karşılıksız çıkma ve senetlerinizin protestolanma durumları olabilir. Bu sistem ile carinin daha önceden karşılıksız çıkmış veya protesto olmuş evrakı var ve bu evraklar ile ilgili henüz bir tahsilat yapılmamış ise bu cariye yapılacak ve carinin borç bakiyesini artıracak işlemlerde kullanıcının uyarılmasını sağlar. İşlem girişlerinde alacağınız uyarıdan sonra işleme devam ettirebilir veya işlem yapılmasını engelleyebilirsiniz.

Avukat Evrakları Takibi

Karşılıksız çıkan veya protesto ettirdiğiniz müşteri evraklarının tahsilatlarının takibi avukatlarınız tarafından yapılıyor olabilir. Bu evrakları avukata gönderdiğinizde veya avukattan bu evraklar için ödeme aldığınızda işlemleri sistem üzerinden takip etmenizi sağlar. Avukat ile yaptığınız bu işlemler için nazım hesaplar tanımlayarak muhasebesel olarak da bu kayıtlarınızı takip edebilirsiniz.


Finansal Göstergeler

Genel bir finans planlaması için, önümüzdeki dönemlerde yapacağınız ödemeleri tahsilatlarınıza göre planlamanız gerekir. Finansal göstergeler ile, carilerden yapacağınız tahsilatlar ve carilere yapacağınız ödemeler, bekleyen kıymetli evraklarınız, ödeyeceğiniz kıymetli evraklarınız, ödemeniz gereken kredi ve kredi kartları, hesabına geçecek pos çözülmeleri gibi tüm nakite dönüşecek işlemleriniz aylık veya günlük olarak listeleyerek planlama yapabilirsiniz.

Nakit Akış Tablosu

Nakit akışı bir faaliyet dönemi içinde işletmede ortaya çıkan nakit akışlarını açıklamayı amaçlayan tablodur. Kasa, banka, cari ve gider hesapları detayında nakit giriş ve çıkışlarınız listelemenizi sağlar. İsterseniz işlem bazında isterseniz hesap detayına ve gün detayına inerek tüm nakit hareketlerinizi tek bir ekrandan kontrol edebilirsiniz.


OMA ÖMER ATİKER HOLDİNG
Sizi Arayalım
yukari